MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNDE GÜVEN

Hayatımızın, insan ilişkilerinde, temelleri oluşturan 3 önemli unsur olduğunu düşünürüm. Saygı, sevgi ve güven.. Bu 3 önemli unsurdan biri olan, güvenden bahsedeceğim bugün. Kendimize güven, çevremizdeki ki insanlara güven ve insanların bize duyduğu güven olarak ayırabiliriz. Kabaca bakacak olursak da güven; kişilerin herhangi bir çekince duymadan, içinde bir kuşku, korku barındırmadan, diğerine inanması diyebiliriz. Yaptığımız iş her ne olursa olsun, ilişkide olduğumuz diğer insanlara sağladığımız güven, bizi birçok noktada ileriye taşımak için gerekli bir unsurdur. Satış, güven ortamının oluşması gereken, en önemli sektörlerden bir tanesidir. Petra dergisi ile, ortak çatı altında buluştuğumuz bu platformda güven, yine önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelin beraber, müşteri güvenini sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz bir göz atalım..

Birçoğunuzun satış yaparken karşılaştığı sorulardan birisi “ siz de kullanıyor musunuz?” . Sizce, neden müşterilerimiz bunu merak ediyor.. Sizin alması için önerdiğiniz, tavsiye ettiğiniz ürünü, sizin de kullanıp kullanmadığınızı öğrenerek, aslında sizden  teyit almak istiyor. Belki bir garanti, belki bir insanın daha kullanıyor olması güvencesi.. Ama en önemlisi, sizin önerdiğiniz ürünü kullanmanız ve memnun olduğunuza dair tecrübelerinizi, onlarla paylaşmanız. Öncelikle sizin ürüne olan inancınız ve güveniniz, karşı taraf için önemlidir.

İyi bir satış elemanı, sattığı ürünleri mutlaka kullanmalı ve paylaşabilecekleri samimi bilgileri bunlar üzerinden vermelidir..

Kullandığınız, sattığınız, tavsiye ettiğiniz ürünler hakkında, muhakkak tam bilgiye sahip olmanız önemlidir.. Belki ilk aşamada sordukları ve eksik kaldığınız kısımları, daha sonra öğrenip tamamlayabilirsiniz. Mesela, o anda yetkin birisini arayarak öğrenebilir veya bir gün sonra öğrenip, kişiye tekrar bilgi verebilirsiniz. Ancak, özellikle ilk izlenim için, sizce ne kadar iyi bir davranış olur? İlk izlenim oldukça önemlidir, asla unutmayalım. Sizin satmak istediğiniz ürünle ilgili havada kalmış bilgilerinizin olması, karşı taraf için kafada soru işareti bırakacak bir davranış olabilir. Tavsiyem, görüşmelere gitmeden önce sıkı bir hazırlık yapmanızdır 🙂

İyi bir satış elemanı, bilgili ve dürüst olmalıdır..

Müşterilerinizi ikna etmek için uğraşın, ancak ısrarcı olmayın. İkna sebebiniz, yukarıda bahsettiğim gibi yeteri kadar bilgiye sahip olduğunuz ve mümkünse kullanıp tecrübe ettiğiniz ürünün kalitesine olsun.. Satın almalarına dair değil.. Bu şekilde kendi güvenilirliğinizi arttırabilir, ısrarcı olmaktan kaçınabilirsiniz..

İyi bir satış elemanı, müşterinin cebine giden yolun, ürününe duyduğu güvenden geçtiğini bilmelidir..

Müşterileriniz daha önce benzer sistemlerde çalışmış, benzer sistemlerden ürünler almış olabilirler. Böyle bir müşteriyle karşılaştığımızda, bunu bilmiyor olabiliriz. Bu yüzden, rakip diğer firmaları kötüleyerek işe koyulmak, yanlış bir tercih olacaktır. Çünkü bu davranış müşterinizin, kendini kötü hissetmesine, şüpheye düşmesine sebep olabilir. Amacımız onlara kendilerine kötü hissettirmekten ziyade, özel olduklarını hissettirmektir. Sıcak ve olumlu bir ilişki için bu gerekli olacaktır.. Bizler onlara, şimdi almalarını tavsiye ettiğimiz ürün veya firmanın diğer rakip firmalara göre avantajlarından, farkından bahsederek, öne çıkabilmeliyiz. Mesela, ürün içeriklerinin doğal olması, önemli bir ayrıcalıktır.. Hatta eğer memnun kaldıysanız, sizin de tecrübe ettiğiniz diğer firmaların ürünlerinden bahsedebilirsiniz. İkisinin farkını ortaya koyacak bir örnek verebilirsiniz. Örneğin,  “ Evet, diğer firmanın koltuk silme ürünü iyiydi, kullandığımda koltuklarıma zarar vermemişti, lekeleri çıkartmama yardımcı olmuştu ve güzel kokuyordu. Ancak daha sonra, şuan çalıştığım firmanın ürününü aldığımda, aynı kokuyu daha doğal yollarla, yani içeriğine kimyasal eklemeden elde ettiklerini öğrendim. Bunun sağlığım açısından çok daha iyi olduğuna karar verdim ve bu yüzden bu firmanın diğer ürünlerini denemeye karar verdim”.

İyi bir satış elemanı, diğerlerini kötülemeden de kendi firmasını yüceltmeyi bilmelidir.

Müşterileriniz ilk güveni size sağlarlarsa, ürünlere olan güvenleri de,0 doğru orantılı ilerleyecektir. Güven, saygı ve sevgiyle dolu satışlarınız olsun 🙂

Call Now ButtonRANDEVU AL